www.archirek.pl
PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO

w Ołtarzewie, gmina Ożarów Maz.

pow. działki:
1617m2
pow. zabud.:
215m2
pow. użytk.:
267m2
wysokość:
10,87m
inwestor:
osoba prywatna
architekt:
Mikołaj Rek
pracownia:
UNI Sp. z o.o.
Projektowany budynek wolnostojący jednorodzinny, z dwoma kondygnacjami mieszkalnymi oraz przestrzenią rekreacyjną na kondygnacji trzeciej w formie wieżyczki. Budynek nie podpiwniczony, kryty dachem dwuspadowym. Wieżyczka w centralnej części budynku podkreślająca wejście, z dachem o kalenicy biegnącej po łuku.
Bryła budynku w nowoczesny sposób nawiązuje do tradycji domów podmiejskich. Zwarta część główna budynku na planie prostokąta, przecięta jest skośnie ustawioną wieżyczką, na przedłużeniu której wysuwa się część parteru mieszcząca kuchnię i jadalnię. W ten sposób elewacja południowa rozszerza się otwierając na ogród. Od południa do części głównej dobudowany jest ogród zimowy, balkon i taras Razem pełnią funkcje bariery akustycznej od Trasy Poznańskiej. Od północy z bryły budynku wysuwa się garaż na dwa samochody wraz z pomieszczeniem technicznym. Ta parterowa część budynku kryta jest dachem płaskim z ogrodem na dachu. Elewacja wschodnia i zachodnia pokryta jest kamieniem naturalnym na ścianie trójwarstwowej, co dodatkowo chroni część mieszkalną budynku od hałasu.
Całość utrzymana jest w kolorystyce szarości kontrastowanej naturalnymi materiałami kamienia i ciepłego drewna.
Wewnątrz domu otwarty hol z okrągłą klatką schodową, optycznie powiększa wnętrze, łącząc salon i aneks biblioteczny oraz wydzieloną kuchnią. Razem tworzą otwartą przestrzeń dzienną domu. Na piętrze wydzielone pokoje i sypialnie stanowią strefę intymną domu. Na poddaszu dodatkowe pomieszczenie o zmiennej funkcji, z podstawowym przeznaczeniem rekreacyjnym – bawialnia.
Ściany budynku dwu i trzywarstwowe. Tynk na ścianach dwuwarstwowych w kolorze szarym. Okładzina ścian trójwarstwowych z kamienia układanego na dziko w kolorze naturalnym jasnym. Dach kryty dachówką ceramiczną w kolorze szarym.
WARSZAWA 2008