Anna Nasiłowska

Wolny agent Umeda

i

DRUGA JAPONIA

Wydawca: Premium Robert Skrobisz, współpraca Algo Sp. z oo

ISBN 978-8389683-72-4

stron 476

fotografie w tekcie

powieść

Warszawa 2013,

“Wolny Agent Umeda i druga Japonia” Anny Nasiłowskiej to barwny reportaż historyczny. Dzieje dwóch Japończyków, ojca i syna składają się na historię Polski XX wieku, opowiedzianą z zaskakującej czasem perspektywy: od konnej wyprawy barona Fukushimy przez tereny zaboru rosyjskiego do katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie.

Ryochu Umeda (1900 - 1961) w 1922 roku jako młody mnich buddyjski przybył do Europy na studia. Przypadkowe spotkanie na statku dwóch Polaków zadecydowało o tym, że ostatecznie Ryochu Umeda osiadł nie w Berlinie, a w Warszawie. Mieszkał w Polsce do 1939 roku, 5 września ten sam polski przyjaciel, Stanisław Michowski, który namówił go na przyjazd, zmusił go, by zajął miejsce w aucie ambasady japońskiej. Wojnę spędził w Sofii w towarzystwie pięknej Polki. Przez jego ręce przepływały ważne informacje, wydawało się, że jest w stanie zmienić losy wojny… Losy Michowskiego były tragiczne. Lotnik RAF, po wojnie wrócił do Polski i w 1951 roku został rozstrzelany w więzieniu na Mokotowie pod zarzutem udziału w spisku przeciwko władzy.

Yoshiho Umeda (1949 - 2012) przybył do Polski w 1963 roku. W okresie pierwszej Solidarności, bardzo dobrze orientując się w problemach politycznych Polski, zaangażował się po stronie wolności. Był organizatorem wizyty Lecha Wałęsy w Japonii, o czym sam barwnie opowiada w książce. Po wprowadzeniu stanu wojennego - wydalony z Polski, choć tu pozostała żona i dzieci. Przebywając zagranicą, organizował poparcie dla podziemnego ruchu niezależnego i walczył o możliwość powrotu. W Japonii przyjął chrzest, jego ojcem chrzestnym był (per procura) Lech Wałęsa.

Po zmianie ustroju trudno mu było odnaleźć swoje miejsce. Zaangażował się we wspieranie polsko - japońskiej współpracy w dziedzinie energetyki, promował biotechnologie.

W 2013 roku obchodziłby 50- rocznicę tego dnia, kiedy jako 13-latek pojawił się z prochami ojca w Warszawie.

Książka Anny Nasiłowskiej “Wolny agent Umeda i druga Japonia” ukazuje się w pierwszą rocznicę śmierci Yoshiho, nakładem wydawnictwa Premium.

Yoshiho pracował z autorką nad podwójną biografią, swoją i swego ojca, do ostatnich dni życia.

indeks książek